F1 pred a po Adrianovi Neweym – nájdi 10 rozdielov

Adrian Newey patrí nepochybne k tým najtalentovanejším dizajnérom a konštruktérom, ktorí kedy vo Formule 1 pôsobili. Medzi najväčšie úspechy 59-ročného Brita môžeme zaradiť 5 tímových titulov s Williamsom, 4 s Red Bullom a jeden s McLarenom pilotovaným dvojicou Mika Hakkinen a David Coulthard v sezóne 1998.

Svoj kumš však Newey ukázal aj za morom, keď ešte v roku 1986 postavil March 86C a Bobby Rahal s ním vyhral slávne preteky 500 míľ Indianapolis.

Už o dva roky neskôr Adrian vstúpil do F1, kde doslova „vylepšil“ monopost March 881. Šesťstokoňová beštia zaznamenala rýchlostný rekord pre atmosféricky prepĺňané motory, keď počas kvalifikácie na Veľkú Cenu Nemecka s Ivanom Capellim uháňala rýchlosťou až 312 km/h.

Štatistický expert Sean Kelly na svojom Twitteri ukázal dve fotografie z toho istého miesta – prvej zákruty okruhu Spa Francorchamps. Druhá zachytáva práve Neweyho March 881, prvá jeho predchodcu. Je až neuveriteľné, aké zmeny legendárny konštruktér počas 12 mesiacov do konceptu monopostu zapracoval.

Oveľa užšie airboxy pre nasávanie vzduchu, menej strmý nos, prepracované zadné krídlo a hlavne kapotáž, ktorá aerodynamický tok vzduchu usmerňovala aj okolo zadnej nápravy. To všetko prinieslo v roku 1988 až 22 bodov, kým rok predtým tím získal len jediný bod.