Horner: Mercedes a Ferrari možno nechytíme až do roku 2021

Mercedes a Ferrari jasne dominujú tohtoročnému seríalu Formuly 1. Daniel Ricciardo síce dokázal pridať niekoľko pódií a jedno víťazstvo v Baku, k nemu mu ale pomohlo niekoľko nehôd, Safety Car, penalizácia Vettela za úmyselný ťukanec do Hamiltona a Britove problémy s opierkou hlavy.

V Red Bulle veria, že za ich stratu môže hlavne výkonový deficit pohonnej jednotky Renault a hlavne v prípade Maxa Verstappena aj problémy so spoľahlivosťou.

„Nikdy neprijmeme fakt, že nie sme dostatočne konkurencieschopní, neprestávame sa teda snažiť, pokračovať vo vývoji a skúšať odstrániť akékoľvek nedostatky na strane šasi,“ tvrdí šéf Red Bullu Christian Horner.

„V skutočnosti ale majú títo dvaja (Ferrari a Mercedes) obrovský náskok a veľa investovali. Pre ostatných bude ťažké ich dobehnúť až do roku 2021.“

Čo sa má stať v roku 2021? F1-tka vtedy začne prakticky nanovo, tímy sa totiž dohodli, že súčasné hybridné motory V6 s objemom 1,6 litra budú nasadzovať až do konca sezóny 2020.

Horner patrí k ich veľkým kritikom a obul sa najmä do množstva penalizácií, ktoré boli dôvodom presunov na štartovom rošte po kvalifikácii na Monze.

Aké motory budú poháňať narýchlejšie monoposty novej generácie zatiaľ dohodnuté nie je, no zresetovanie vývoja zrejme priláka aj ďalších výrobcov. Do seriálu by mohlo vstúpiť Porsche, Aston Martin či Lamborghini.

Tieto značky sa aktívne zúčasnili niekoľkých diskusií o nových pravidlách. V súčasnosti záujem nemajú, pretože by pravdepodobne atakovali iba stred poľa. V roku 2021 ale môžu byť na vrchole, keďže agregáty môžu začať stavať súčasne s Mercedesom, Ferrari, Hondou či Renaultom.