Juan Pablo Montoya a Bugatti Chiron: 0 – 400 km/h – 0 za 42 sekúnd

Juan Pablo Montoya, bývalý pilot stajní Williams a McLaren má tento rok volnejšie obdobie. Vlani ešte bojoval o titul v sérii IndyCar, no tento rok sa spolu s Fernandom Alonsom zúčastnil iba najslávnejšej 500-míľovky v Indianapolise.

Jeho služby preto teraz využila značka Bugatti. Niet pochýb, že jej najdrahší model Chiron dokáže ísť poriadne rýchlo. Auto za minimálne 2,4 milióna eur poháňa 8-litrový šesťnásťvalec s výkonom presne 1 500 koní. Vďaka nim dokáže ísť rýchlosťou cez 400 kilometrov za hodinu.

Automobilka patriaca pod VW Group sa preto rozhodla stanoviť nový rekord v disciplíne zrýchlenia z 0 na 400 km/h a aby to nebolo príliš jednoduché, aj následného brzdenia opäť na nulu. Pilot, ktorý vyhral celý šampionát CART, spomínané preteky Indianapolis 500, niekoľko Veľkých Cien Formuly, preteky NASCAR, vytrvalostnú 24-hodinovku v Daytone a následne „na staré kolená“ Indianapolis 500 ešte raz, v rekorde zaznamenanom nemeckou SGS-TUV Saar akceleroval z nuly na štyristo za 32,6 sekundy. Na to potreboval vzdialenosť 2,6 kilometra.

Potom sa oprel do karbónových bŕzd a s pomocou vysunutého prítlačného krídla generujúceho viac než tonu prítlaku na mohutnú zadnú nápravu spomalil za 9,3 sekundy. Celkový čas disciplíny teda ukázal 41,92 s a aj s brzdením 3,1 kilometra.

Ak by ste sa o podobný kúsok chceli so Chironom pokúsiť v Bratislave, naznačili sme pre vás, akú časť obchvatu budete potrebovať. Bežným tempom ju zvládnete za dve minuty. Úspora času je teda viac než dvojnásobná!

 

Budúci rok sa Bugatti chce pokúsiť aj o nový rýchlostný rekord. Chiron je zatiaľ elektornicky limitovaný na 420 km/h. Po otočení špeciálneho kľúčika by mal zvládnuť ešte viac, no limitom môžu byť aj pneumatiky. Alebo objem palivovej nádrže…