Vzťah Alonsa a Hondy je na bode mrazu. Španiel robí promo Renaultu

Situácia okolo McLarenu a jeho dodávateľa motorov sa stále zhoršuje. Honda ani v treťom roku svojho obnoveného pôsobenia v F1 nedokáže ponúknuť konkurencieschopný ani spoľahlivý balík. Fernando Alonso to navyše dáva najavo tak, že v momente, kedy jeho monopost nedokáže jazdiť na bodoch, z pretekov jednoducho odstúpi.

Aké sú ďalšie možné scenáre tejto ságy? Ak bude McLaren pokračovať s motormi Honda aj v roku 2018, Alonso pravdepodobne nebude mať chuť v tíme ďalej pôsobiť. A kedže budúcoročné jazdecké dvojice pre Ferrari, Red Bull a Mercedes už poznáme, otázne je aj jeho zotrvanie v celom šampionáte Formuly 1. V top tímoch voľné miesto nie je, a tak by Španiel mohol zamieriť napríklad do IndyCar. Koniec-koncov, preteky Indianapolis 500 si už vyskúšal.

Paddock F1 je presvedčený, že ak si McLaren chce Alonsa udržať, musí Hondu poslať k vode a od januára pracovať s agregátmi Renaultu. Lenže Renault už kapacity na dodávky pre štvrtý tím (po Renaulte, Red Bulle a Toro Rosso) nemá. Preto je táto verzia prakticky závislá od prechodu Toro Rosso k motorom teoreticky opustenej Hondy. Tá by totiž v prípade kopačiek od McLarenu ostala bez auta a jej udržanie v F1-ke je v najlepšom záujme nových majiteľov na čele s Liberty Media.

Prečo by však celkom slušné Toro Rosso malo dobrovoľne odísť od Renaultu k minimálne pochybnej Honde? Kľúčom k dohode má byť fakt, že by Honda celý tím financovala namiesto Red Bullu. Dietrich Mateschitz totiž údajne financovanie dvoch tímov z jedného vrecka nevidí zmysluplne. Ponechal by si preto len A-čkový tím s Danielom Ricciardom a Maxom Verstappenom, na ktorý by sústedil všetku pozornosť.

Aktuálne sa zdá byť najpravdepodobnejšia kombinácia McLaren-Renault-Alonso. Nasvedčovať tomu môže aj pohľad na Instagram španielskeho dvojnásobného majstra sveta, ktorý už bez okolkov postuje promo aktivity Renaultu.

Buď je dohoda Mclarenu s francúzskou automobilkou už podpísaná a Fernando nás takto dráždi zámerne, alebo má pilot reakciu PR oddelenia Hondy jednoducho úplne naháku. Dokážete si predstaviť, že by Valtteri Bottas alebo Lewis Hamilton lákali na akciu s BMW?